Vitajte v raji

14:47

Päť. To je počet jazykov*, do koľkých bola preložená ojedinelá publikácia švédskej novinárky popisujúca fungovanie jedného z najväčších súčasných priemyslov, a to turizmu. Ani po deviatich rokoch nebola táto kniha preložená do angličtiny. To už o niečom vypovedá. A nie, nie o tom, že by kniha za nič nestála - práve naopak.


Dnes je pre nás úplne samozrejmé ísť na dovolenku. Najbežnejšia otázka každého rozhovoru na začiatku leta znie: Kam idete tento rok na dovolenku? Často si však ani neuvedomujeme, že patríme k šťastným 2,5% populácie, ktoré si môžu dovoliť letieť na dovolenku do zahraničia.

"My, ktorí v globálnom meradle patríme k vyššej triede, považujeme cestu na dovolenku za svoje samozrejmé právo. Nemôcť odísť na dovolenku je ako nemať televízor, byt alebo mobilný telefón. Byť moderný znamená, že si raz za čas môžeme dovoliť opustiť moderný život, ktorý sme si sami vytvorili - "mal som také stresy" a "skutočne potrebujem odísť"."

Jennie Dielemans ale vo svojej knihe Vitajte v raji poukazuje na to, ako v skutočnosti funguje turizmus a čo my ako turisti bažiaci po oddychu podporujeme. Obrovské znečistenie životného prostredia či novodobí otroci. To sú dva najväčšie problémy, na ktoré by ste asi po krátkej úvahe nad tým, prečo je cestovný ruch zlý, prišli aj sami. A máte pravdu. Čaro literatúry však spočíva v tom, že nepodáva správu obsahujúcu štatistiky (hoci nejaké sa tu nájdu), ale pozerá sa na problém z pohľadu konkrétneho človeka, s ktorým to ako čitatelia prežívame. Už nie sme nestranní čitatelia štatistík, ale ľudia, ktorí sa vedia identifikovať s inými ľuďmi, ktorí sú bohužiaľ v tomto prípade reálni.


Vitajte v raji je kniha písaná veľmi pútavo aj napriek tomu, že neobsahuje len samotné reportáže, ale aj históriu dovolenkovania, občas nejaké čísla a o turizme rozpráva aj vo všeobecnosti. Práve tým je kniha zaujímavá - pomer všeobecných konštatovaní, krátkych "hodín histórie" a reportáží z turistických destinácií je vyvážený a dokonale sa dopĺňa. Tie časti, ktoré by pre niekoho mohli byť nezáživnejšie sú vždy podávané v krátkych odsekoch a dopĺňané rozprávaním z jednej konkrétnej destinácie (Gran Canaria, Vietnam, Thajsko, Dominikánska republika či Mexiko).

"Cestovný ruch je ako kokaín. Mimoriadne škodí ľuďom, spoločnosti ako takej, životnému prostrediu, no nedokážeme s ním prestať. Stali sme sa priveľmi závislými. Pätina príjmov našej krajiny pochádza z turizmu, bez neho by sme skrachovali. Preto sme nútení si ho ponechať, ale nie v takejto podobe - to by bola katastrofa." 

Jednotlivé problémy autorka odhaľuje postupne a vy si tak postupne vytvárate celkový obraz. Na začiatku knihy zažijete opäť ten príjemný pocit, keď nedočkavo čakáte či už na letisku alebo v lietadle a rozmýšľate nad tým, ako perfektne sa nasledujúce dni budete mať. Knihu však s príjemnými pocitmi, bohužiaľ, nedočítate.

Text však nehrá zbytočne na city, čo je pochopiteľné, keďže je autorka novinárka a vie, ako byť objektívna. Aj napriek tomu, že vám je jasné, že táto kniha nebude hovoriť o turizme v dobrom svetle, autorka podáva len to, čo zistila a je na vás, aký postoj k tomu zaujmete - spolieha sa na vás, že viete rozlíšiť medzi tým, čo je dobré a správne a tým, čo také nie je. A to je znak dobrej literatúry.

"Život na západe je čoraz viac skomercializovaný a vzájomne sme sa dosť odcudzili. Myslím si, že tým, že pozorujeme iný spôsob života, sa pokúšame zachytiť čosi pôvodné. Ibaže tých ľudí nepovažujeme za skutočných. Sú len kulisou k našej dovolenke, pozeráme sa na nich, fotografujeme si ich, sledujeme, ako nám predvádzajú svoje tradičné tance. Chodíme do zoo."

Ide o ojedinelú publikáciu, ktorá ide do hĺbky, vďaka čomu si o cestovnom ruchu utvoríte veľmi slušný obraz. Aj napriek tomu, autorkiným cieľom nebolo podať rozsiahlu a podrobnú správu o stave cestovného ruchu (ako autorka píše už na začiatku, do knihy sa nevošlo všetko a predstavuje len malý zlomok toho, čo sa počas svojich ciest dozvedela). Jej cieľom bolo priblížiť jeho reálny obraz a fungovanie z viacerých aspektov, no jednotlivé problémy len predostrela, načrtla, poukázala na nich. Tu totiž má nastúpiť čitateľ, ktorého autorka vyzýva k spolupráci. Má sa nad tým zamyslieť, zistiť si viac, pýtať sa.

"Turistický priemysel predáva niečo, čo nevlastní. Balí sny, ale predáva pláže, hory, ľudí, kultúry a núti chudobné krajiny, aby sa pretvárali podľa našich potrieb, nech sú akékoľvek. Fantazírovanie o šírej opustenej rajskej pláži má za následok plienenie životne dôležitých mangrovov a vkladá zbrane do rúk turistickej polícii, ktorá má za úlohu držať miestne obyvateľstvo na dištanc. Hotely pre nás stavajú novodobí otroci, v Thajsku sú to Mjanmarčania, v Dominikánskej republike Haiťania. A na to, aby sme si mohli príjemne zahrať golf, treba tisíce litrov vody, vody, ktorá v mnohých krajinách, kam chodievame ako turisti, nepostačuje ani pre tých, čo v nich žijú. Nič z toho však nechceme vedieť. Dohoda medzi producentmi a spotrebiteľmi, teda medzi cestovnými agentúrami a nami turistami, znie jednoducho: Oni nič nepovedia. My sa nebudeme pýtať. Veď sme na dovolenke."

Vitajte v raji je kniha, z ktorej upadnete buď do ľahkej depresie, alebo si uvedomíte, že ste šťastní ľudia. Záleží na uhle pohľadu. Tak či onak, ide o knihu, ktorú by ste si mali prečítať - keď už máte tú možnosť (viď prvý odsek).

5/5

Knihu si môžete kúpiť napr. TU.

*slovenčina, poľština, estónčina, fínčina, taliančina

Mohlo by sa vám páčiť

3 komentárov

  1. Znie to vážne zaujímavo!
    Väčšina kníh z tejto edície, či čo to je, sa mi pozdáva, ale ešte ani k jednej som sa nedostala. Ale táto ma zaujala zatiaľ snáď najviac, lebo predsa len je to niečo z iného súdka, ako bežne čítam :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tak tuto knihu si musím koupit - to je něco, co mne vždy zajímalo a o čem jsem se toho chtěla dozvědět víc. Miluji cestování, ale jsem si vědoma toho, že náš život obohacuje, ale spoustu jiných věcí nenávratně ničí. Díky.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za každý komentár!