ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti (Ashleee Vance)

19:16

Dnes bude na berenikacita.blogspot.sk menej tej Bereniky a viac jej priateľa, ktorý si prečítal jednu zaujímavú knihu a rád by sa podelil so svojimi dojmami :)

IMG_2096.jpg

Nebaví vás už neustále počúvať o IT start-upoch rodiacich sa ako huby po daždi a zanikajúcich ako zhnilé hrušky? Pripútajte sa, lebo technologické inovácie ešte celkom nevymreli, je tu človek menom Elon Musk! Na Vianoce som okrem iného dostal aj životopis tohto vizionára, ktorého technologické počiny pozná takmer každý, resp. sa s nimi stretne už vo veľmi blízkej budúcnosti. Kniha opisuje život Muska od jeho detstva v Juhoafrickej Republike, cez emigráciu do Kanady až po vzostupy a ťažkosti najúspešnejších start-upov zo Silicon Valley.

Najlepšie mozgy mojej generácie rozmýšľali o tom, ako donútiť ľudí klikať na inzeráty... to naštve. 
- Jeff Hammerbacher, jeden z hlavných vývojárov Facebooku

Elon v súčasnosti šéfuje trom hightech spoločnostiam: Tesla, SpaceX a SolarCity. Je len ťažko pochopiteľné ako môže jeden človek riadiť tri navonok úplne odlišné podniky. Autor knihy Ashlee Vance počas dvoch rokov vyspovedal stovky ľudí z tzv. Muskovej zeme, jeho zamestnancov, priateľov a rodinných príslušníkov. Tvrdá práca a neuveriteľné odhodlanie pomohlo Muskovi preklenúť nejeden blížiaci sa bankrot, tvrdú kritiku a posmešky verejnosti. Asi nikto si pri pohľade na bulvárne Muskove fotografie z Holywoodskych večierkov nepredstaví pracovné nasadenie 16 hodín denne, ktorých cieľom je...cesta na Mars! 

Kým vám Mark Zuckerberg chce pomôcť zdieľať fotografie detičiek, Musk chce... áno... zachrániť ľudskú rasu pred zničením - či už z vlastnej viny alebo v dôsledku náhody.“ 

A pri dosahovaní tohto cieľa mu nerobí problém si zamazať značkový oblek od oleja, či „odbehnúť“ na svojom súkromnom tryskáči na druhý koniec Kalifornie po náhradnú súčiastku, len aby sa dodržal plánovaný termín štartu jeho novej rakety.

Ashlee Vance predviedol štylistické a odborné majstrovstvo pri odkrývaní nadupaného života Elona Muska, v mnohom pripomínajúcom filmovú postavu Tonyho Starka z Iron Mana. Objektívnosť a v podobných dielach málo vídanú ucelenosť životných udalosti a charakterových čŕt hlavnej postavy potvrdzuje napr. stručný opis života Muskových prarodičov. Pri opise Muskovho života nemohol autor vynechať ani technické, či ekonomické pojmy, nie je to však nič čo by si vyžadovalo prehnané vedomosti či sústredenie čitateľa. Nemôžem pri tom opomenúť ani kvalitný preklad týchto pojmov do slovenčiny. Jedným dychom ale musím prekladateľskému kolektívu vytknúť drobné preklepy, či zabudnuté české slová. Snaha o čo najrýchlejšie uvedenie knihy na náš trh si jednoducho vyžiadala istú daň. Našťastie nie je väčšina ľudí posadnutá gramatickými chybami ako opisovaný Elon Musk, ktorý je schopný za to aj vyhodiť svojich PR.

Knihu vrelo odporúčam všetkým čitateľom, ktorý chcú v živote niečo dosiahnuť, resp. tým, ktorý uviazli na ceste za svojim snom. Elon Musk je živým príkladom, že i bláznivé detské sny ako cestovanie do vesmíru sa môžu vyplniť.

Mohlo by sa vám páčiť

0 komentárov

Ďakujem za každý komentár!